Shri. K.P.Gopalan – Industries

Shri. K.P.Gopalan

Born in 1908.

Member, Madras Legislative Assembly (1951-56), 1st KLA [Cannanore-II-CPI)].

Minister for Industries and Community Development from 05-04-1957 to 31-07-1959; Secretary, North Malabar District Congress Committee; Secretary, Kerala Provincial Congress Committee (1934 and 1940); President, Kerala Trade Union Congress; Vice President, All India Motor Worker’s Union; Deputy Leader of Opposition in Madras Assembly; Volunteer in Salt Sathyagraha in 1930; Joined CPI in 1939; Imprisoned for more than 16 years.

Expired on 20-04-1977; Obituary made on 12-07-1977.